ČILIĆ JE U POLUFINALU AUSTRALIAN OPENA! HRVAT NAKON ČETIRI SATA IGRE SLOMIO PRVOG TENISAČA SVIJETA – Epska bitka završila predajom Nadala!

dijelite

Tennis - Australian Open - Quarterfinals - Rod Laver Arena, Melbourne, Australia, January 23, 2018. Croatia's Marin Cilic celebrates winning his match against Spain's Rafael Nadal. REUTERS/Issei Kato

Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić plasirao se u polufinale Australian Opena. U četvrtfinalu je izbacio Rafaela Nadala koji mu je predao meč zbog ozljede desne noge kod rezultata 3:6, 6:3, 6:7(5), 6:2, 2:0. U polufinalu će Čilićev suparnik biti Britanac Kyle Edmund.

ČILIĆ – NADAL 3:6, 6:3, 6:7(5), 6:2, 2:0

5. set

Čilić je bez izgubljenog poena osvojio prvi gem u setu odluke. Nadal očito ima velikih problema s ozljedom, otežano se kreće na terenu i ne trči kao prije. U drugom gemu Čilić je došao do 0:40, dakle do tri vezane break-lopte. Nadal ih je sve spasio, ali Čilić dolazi do nove prednosti koju opet nije iskoristio. Na kraju je Čilić napravio break iskoristivši šestu break-loptu u gemu. Nakon što je izgubio gem, Nadal je predao meč.

4. set

U osmom gemu Čilić radi drugi break u četvrtom setu i izjednačava rezultat na 2:2 u setovima. To je sjajna vijest i iz aspekta da će Čilić u petom setu prvi servirati.

U dosadašnjem dijelu četvrtog seta Čilić je zabio 19 winnera, a Nadal tek tri.

Tri break lopte za Čilića u šestom gemu, 0:40.  Nadal ih je sve spasio i nanizao pet poena zaredom. Valja reći da je prethodno ovom gemu Nadalu ukazivana liječnička pomoć. Čini se da se žalio na bolove u desnoj nozi.

U četvrtom gemu Čilić dolazi do prve break-lopte u četvrtom setu i odmah ju je iskoristio. Poveo je 3:1, da bi u sljedećem gemu potvrdio break. Meč dosad traje tri sata i 20 minuta. Moguće nas očekuje pravi maraton.

Nadal prijeti na Čilićev servis u trećem gemu, ali nije došao do break-lopte. Čilić vodi 2:1.

Čilić prvi servira u četvrtom setu. Čilić je u drugom gemu četvrtog seta imao 15:30 na servis Španjolca, ali Nadal je nanizao tri poena i izjednačio na 1:1.

3. set

O pobjedniku trećeg seta odlučit će tie-break u kojem je Nadal poveo 2:0. Međutim, onda je Čilić nanizao tri poena. Nadal kod vodstva 6:5 ima drugu set-loptu koju je nažalost iskoristio i poveo 2:1 u setovima.

Set lopta za Nadala na servis Čilića.  Imao je Španjolac 30-40, ali se Hrvat uspio spasiti i izjednačiti na 5:5.

Velike prilike za Čilića u sedmom gemu. Nadal je spasio dvije break-lopte u ovom gemu i poveo 4:3. U sljedećem gemu Čilić je izgubio prvi poen, ali je potom nanizao četiri za 4:4.

Na polovici trećeg seta nema breakova, a jedinu dosadašnju priliku u setu imao je Čilić.

U trećem gemu prva break-lopta u setu i to na servis Nadala. Španjolac ju je uspio spasiti.

Nadal je prvi na servisu u trećem setu. Španjolac je poveo, ali uz dosta muke i prekinuo Čilićev niz.

2. set 6:3

Bravo Marine, Čilić je ekspresno vratio break zaostatka u drugom setu i izjednačio na 3:3. Iskoristio je treću break-loptu u drugom setu i prvu općenito u meču. U sljedećem gemu je sigurno odservirao za 4:3, da bi potom napravio drugi uzastopni break i poveo 5:3. U sljedećem gemu hrvatski tenisač je sigurno odservirao za 6:3 i izjednačenje u setovima na 1:1. Čilić je dakle nakon zaostatka 2:3 nanizao četiri vezana gema.

– Novi break za Nadala u petom gemu drugog seta. Čilić je sada u jako teškoj poziciji. Ima set zaostatka i break zaostatka u drugom setu protiv svjetskog broja 1. Španjolac je iskoristio drugu break-loptu u ovom setu.

U drugom setu Čilić je prvi na servisu. Nakon tri odigrana gema nema breakova iako su i Nadal i Čilić imali po jednu break-priliku.

1. set 3:6

Nakon 53 minute igre Nadal je dobio prvi set sa 6:3. U devetom gemu Španjolac je imao problema pri servisu za set, ali Hrvat nije uspio doći do nove break lopte.

– U osmom gemu Nadal radi break. Španjolac je iskoristio sedmu break loptu u meču i poveo 5:3.

Najveća prijetnja Čilića na servis Nadala u sedmom gemu prvog seta. Nakon gema u kojem je spašavao ‘živu glavu’ Čilić dolazi do izjednačenja, pa i prve break lopte na servis Nadala. Španjolac ju je uspio spasiti i povesti.

Problemi za Čilića u šestom i najduljem gemu meča. Nadal je stigao do prve break-lopte, preciznije do njih pet. Hrvat ih je sve spasio i izjednačio na 3:3.

U petom gemu Čilić je na Nadalov servis osvojio dva poena, ali više nije išlo.

U četvrtom gemu Nadal opasno prijeti. Španjolac je došao do izjednačenja, ali hrvatski tenisač osvaja dva poena i izjednačava rezultat.

– Započeo je meč. Nadal je bio prvi na servisu i dobio je svoj gem. Čilić je brzo uzvratio i izjednačio na 1:1. U drugom Nadalovom servis gemu Čilić je uspio osvojiti jedan poen. Španjolac vodi 2:1.

——————————————————-

Prijašnjih godina u ovo vrijeme, Marin Čilić već bi spartanski trenirao u Zagrebu, aklimatizirao se na dvoranu i brusio formu za manje turnire kojima je popunjavao rupu između australske i prve američke turneje.

U Čilićevim bi projekcijama 2018., međutim, po svemu trebala odudarati od ostalih sezona. Letvicu ciljeva dignuo je više nego ikad, razbucao kalendar zamijenivši europsku dvoranu južnoameričkom zemljom, a kao zvučan uvod u sve što ga čeka, u Australiji je konačno ostvario rezultat vrijedan spomena. Četiri sigurne pobjede dovukle su ga među najboljih osam i stavile pred izazov svih izazova – sudar s prvim igračem svijeta.

Pospisil, Sousa, Harrison i Carreño Busta dječja su igra u usporedbi s onim što Međugorca čeka u utorak od 9 sati po hrvatskom vremenu. Razloga je puno, ali najvažniji su Nadalova forma, činjenica da ga Čilić nije pobijedio devet godina i katastrofalan Grand Slam omjer protiv igrača iz “Velike četvorke”. Od 15 mečeva dobio je dva, jednom Murrayja (2009.) i jednom Federera (2014.).

Tennis - Australian Open - Hisense Arena, Melbourne, Australia, January 19, 2018. Croatia's Marin Cilic celebrates winning his match against Ryan Harrison of the U.S. REUTERS/Issei Kato - HP1EE1J0WRY9A

REUTERS

– Čeka me jako težak dvoboj, i u mentalnom i u fizičkom aspektu, ali mislim da sam u dosadašnja četiri meča pokazao da sam u odličnoj formi. Samopouzdanje mi je veliko, na terenu se osjećam fenomenalno i cilj mi je nastaviti s agresivnom igrom – uobičajeno napucan optimizmom je Čilić.
Formula za Nadala uvijek je ista, bez obzira na podlogu. Ubojit servis, jako puno trčanja, neprisiljene pogreške svedene na minimum. Posljednji kriterij Čiliću je obično bio najzahtjevniji, iako je lani u polufinalu Šangaja pokazao da može biti strpljiv u dugim poenima i čekati priliku za napad. Španjolac je tada slavio 7-5, 7-6, no odlučilo je doslovno nekoliko lopti.

– Protiv Rafe je presudno servirati na visokoj razini i svaki besplatni poen koji osvojim bit će vrlo značajan. Od US Opena 2014. nikad nisam prestao vjerovati u svoju igru. Ove godine cilj mi je osvojiti Grand Slam naslov, zasad idem u pravom smjeru, a Nadal je još jedan velik izazov na putu. No za takve sam se stvari i pripremao na treninzima – dodaje naš najbolji tenisač, koji je slobodan dan iskoristio za neobičan cvjetni fotosession na izložbi u Nacionalnoj galeriji Victorije.
Prošlogodišnji finalist dosad je s puta maknuo Estrellu Burgosa, Leonarda Mayera, Džumhura i Schwartzmana, ispustivši set samo protiv potonjeg Argentinca. Loša vijest za Čilića da je koljeno zdravo (“mogu igrati četiri sata u visokom tempu”) i da Nadal u četvrtfinalu namjerava prebaciti u višu brzinu.

– Marin je težak suparnik i sada je vrijeme da zaigram još agresivnije. Dobro se poznajemo, iza nas je dosta mečeva pa otprilike znam koliko dobro moram igrati da ga pobijedim – poručio je vlasnik 16 Grand Slam naslova.

Bez obzira na ishod, Čilić će se sljedećeg ponedjeljka sigurno vratiti u Top 5, budući da je Thiema već preskočio. Skalp Nadala ne samo da bi se uvrstio u red najvećih pobjeda karijere, nego bi mu odmah na startu sezone zacementirao status u teniskom vrhu.

Premda nas iskustvo uči da je dugačak put od Čilićevog “mogu” do “hoću”…

Velik izazov

Za našeg najboljeg tenisača Španjolac je golem izazov. Prvu i jedinu pobjedu ostvario je u njihovu prvom sudaru, polufinalu Pekinga 2009. Od tada je dobio tek jedan set (Basel 2015), a u listopadu prošle godine tijesno je u dva seta izgubio u Šangaju.

Podsjetimo, ulaskom u četvrtfinale AustralianOpena u Melbourneu MarinČilić se izjednačio s GoranomIvaniševićem po broju četvrtfinala na grand slam turnirima (11), a proslavio je i svoju 100-tu pobjedu na najvećim turnirima.